×
Aboneliğiniz yok mu?

Gümrük.com.tr Aboneliğinin Getirdiği Ayrıcalıklar İçin

Abone Girişi

Türkiye'nin En Kullanışlı Rejim Arama Motoru.

Dış ticaret mevzuatı, Gümrük Vergileri, Gözetim, Damping oran ve miktarları, Kota ve Kontenjan uygulamalarıyla ilgili tüm kanuni ve referans bilgilerini kolayca ve en güncel haliyle takip etmenizi sağlamak amacıyla geliştirilmiş, abonelik yapısıyla çalışan gününde güncel olma özelliği ile bilinen bir bilgi sistemidir.

G.T.İ.P. nasıl araştırılır?

G.T.İ.P. TESPİTİ, maliyet hesabı çıkarmak, kaçakçı durumuna düşmemek için gümrüğe yapılacak beyanın doğruluğu açısından önemlidir.
Tarifenin Yorumu İle İlgili Kuraları mutlaka okuyunuz.
G.T.İ.P. TESPİTİ sayfasında tıkladığınız her Açıklama sizi eşyanızın g.t.i.p.na götürdüğünü göreceksiniz. 12 haneli g.t.i.p. tıklandığında Rejim sonuçlarına ulaşmış olacaksınız.

G.T.İ.P. (Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu) numarası "eşyanın tarifesi", "tarife numarası", "Nomenklatür Code", "Harmonize Code" olarak da ifade edilebilir. Türkiye'de kullanılan g.t.i.p. numaraları diğer ülkelerin ilk 6 hanesi ile uyumluluk gösterebilir, ancak istatistik ve pozisyon numaraları farklıdır.
Abonelere ayrıcalıklı olrak Bağlayıcı Tarife Bilgileri ve Sınıflandırma Avileri de gösterilerek kolayca tespit yapmaları sağlanmaktadır.

Ayrıca TGTC (Türk Gümrük Tarife Cetveli)'nden tespit çalışması yapmak için:

1- Eşyanızın özellikleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmak,

2- Tarifenin Yorumu İle İlgili Genel Kurallara uygun davranmak,

3- İzahname ve Armonize notlarını doğru yorumlayıp atıflara dikkat etmek gerekmektedir.

Mevzuat nasıl araştırılır?

Mevzuat sadece Gümrük, Dış ticaret, Gözetim, Damping, Kota ve Kontenjan gibi bunlara bağlı Kanun, Yönetmelik ve Tebliğlerden ibaret değildir.
Yukarıda bahsedilen mevzuatlar içerisinde geçen, yani atıf yapılan, iç piyasada da kullanılan mevzuat ile yukarıda bahsi geçen mevzuatlar dışında kalan ama Dış Ticaret için gerekli güncel mevzuatlara ulaşmak için yapılandırılmıştır.

Aramalarınızı Mevzuatın adında bulunan en az bir anahtar kelime veya numara (Örnek: yönetmelik veya 5607) ile yapabileceğiniz gibi daha fazla anahtar kelime ile de yapabilirsiniz.
Üzerinde değişiklik yapılan mevzuatın sağ üst köşesinde "Güncel" ve "Son Güncelleme" tarihlerini görebilir yapılan son değişikliğin kaynağını "Son Güncelleme"yi tıklayarak görebilirsiniz. Son güncellemeler değişiklik yapılan mevzuatta (değiştirilen kısımlarda: turkuaz, eklenen kısımlarda: sarı, yürürlükten kaldırılan kısımlarda: üstü çizili ve sarı) renkler kullanılmıştır. Mevzuatı takip edebilmek için gumruk.com.tr'yi her gün ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Rejim nasıl araştırılır?

Rejim Arama sayfasında bulunan arama çubuğuna g.t.i.p. numarasını noktalı veya noktasız olarak yazmaya başladığınızda açılan yardımcı pencereden 12 haneli g.t.i.p.nu seçerek işleminizi hızlandırabilirsiniz.

Tarife ile ilgili bilgileri de bulacağınız sayfada ülkelere ve ülke topluluklarına göre belirlenen vergi tablosunu, "İTHALAT SONUÇLARI", "İHRACAT SONUÇLARI", "İLİŞKİLİ DOSYALAR" ve varsa Yürürlükteki ve Yürürlükten Kalkan Bağlayıcı Tarifeleri tek sayfada görebileceksiniz.

"İTHALAT SONUÇLARI", "İHRACAT SONUÇLARI" bölümlerinde Korunma Önlemlerini, İkili Anlaşmaları ve ek bilgileri görecek, başlıkları tıklayarak kısa notlardan fikir sahibi, notların sonundaki (Bakınız: ) linki ile de ilgili mevzuatın kendisinden tamamı hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz.
Sayfanın "G.T.İ.P. SONUCU" bölümündeki 4 ve 6 haneli g.t.p.larına tıkladığınızda alt pozisyonlara ait vergilerin tamamı, ithalat ve ihracat sonuçları ile ilişkili dosyaları görmeniz mümkün olacaktır.

Object reference not set to an instance of an object.